بررسی تخصصی انواع پیانو

بررسی تخصصی انواع پیانو

 بارتولومئو کریستوفری، مبدع ساده ترین شکل اولین پیانو  بود. تکامل بعدی پیانو در قرن هجدهم صورت گرفت. بهترین تولید کنندگان پیانو در کشور آلمان شروع به ارائه این ساز با کیفیتی متفاوت نمودند. در ابتدا این ساز در خانه های اشرافی و سالن های اجرا قرار داشت. اما کم کم با تولید انبوه و کاهش قیمت آن سر از خانه های طبقه متوسط در آورد و یکی از اساسی ترین عوامل رشد موسیقی در قرن هجده و نوزده میلادی را سبب شد. از آن دوران تا کنون تکنولوژی ساخت پیانو تغییر فاحشی نداشته است. پیانو کالایی است که تغییرات مد و گذر زمان از ارزش آن نمی کاهد.

پیانوهای آکوستیک به دو زیرمجموعه دیواری (Upright) و رویال (Grand) تقسیم بندی میشوند. تفاوت اصلی این دو مدل پیانو در مکانیسم اکشن آنهاست. به گونه ای که در پیانوهای گرند چکش از زیر به سیمهای افقی ضربه وارد میکند و به سبب جاذبه زمین حرکت چکشها به پایین سریعتر بوده و حالت اهرمی کلاویه ها ملموس تر میباشد. اما در پیانوهای دیواری ضربه چکش به سیمهای عمودی وارد میشود و برگشت کلاویه ها به سبب مکانیسم اهرمی خاص اکشن پیانوهای دیواری است.

طبقه بندی پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع آنها (از کف زمین تا بلندترین قسمت پیانو) بوده و هیچ طبقه بندی جامع ای که مورد تائید اکثریت کارشناسان حوزه موسیقی باشد وجود ندارد.


طبقه بندی پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع

 1. یانوهای اسپینت(Spinet)
  •  اسپینت ها کوتاه ترین سایز پیانوهای دیواری را تشکیل می دهند. این قبیل پیانوها به سبب ارتفاع کمی که دارند جای مناسبی برای قرار دادن کتابچه نت بر روی خود نخواهند داشت و به سبب کوچک بودن بیش از اندازه سیمها، دامنه صدایی محدودی دارند و بدین سبب کم کم از خط تولید بسیاری از پیانو سازهای دنیا حذف شده اند.
 2.  پیانوهای کنسول(Console)
  • این پیانو ها کمی بلندتر از اسپینت و با ارتفاعی بین صد الی صد و ده سانت می باشند. اوج شکوفایی این دسته از پیانوها در دهه های گذشته در کشور آمریکا رخ داد. تولید کنندگان پیانوی امریکایی این سری پیانوها را با تنوع ظاهری زیادی در طراحی و رنگ به بازار عرضه نمودند. هدف آنها جذب مشتریانی بود که اهمیت زیادی به هماهنگ بودن پیانو با اثاثیه منزل خود می دادند.
 3. پیانوهای استودیو(Studio)
  • پیانویی است که بیشتر در آموزشگاه های موسیقی و استودیوهای ضبط صدا می بینیم و ارتفاع آنها صد و ده الی صد و بیست و یک سانتی متر می باشد و به خاطر صفحه صدای بزرگتر و سیمهای بلندتر به صورت قابل توجهی صدایی بلند تر از پیانوهای کنسول دارند. به نظر نویسنده این رنج پیانوها بهترین انتخاب برای تمرین کردن و لذت بردن از صدای پیانو می باشند. در این رنج پیانوها شما عمده قابلیت های یک پیانوی استاندارد را خواهید داشت.
 4.  پیانوهای حرفه ای(Professional)
  • این دسته از پیانوها، بلندترین پیانوهای دیواری را تشکیل می دهند و عموما از ۱۲۱ سانتی متر بلندتر هستند و ممکن است حتی تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر هم دیده شوند که البته این نمونه ها فقط در دهه های قبل تولید می شده و به پیانوهای دیواری گرند موسوم بوده اند.با این نوع پیانوهای دیواری قادر خواهید بود قوی ترین نتهای موسیقی را بنوازید.

در نظر داشته باشید پیانو سازهای آسیایی به سبب تولید انبوه و عدم استفاده از تکنولوژی و متریال قابل قبول در ساخت پیانو مجبور شده اند که طول سیمها و مساحت صفحه صدای پیانو را افزایش دهند. بدون شک پیانویی با ارتفاع مثلا ۱۱۵ سانتی متر از برندهای معتبر پیانو سازهای دنیا شدت و حجم صدایی به مراتب بیشتر از پیانویی با ارتفاع حدود ۱۳۰ سانتی متر یک تولیدکننده پیانوی غیر معتبر خواهد داشت. بنابراین تنها در نظر گرفتن ارتفاع پیانو ملاک قابل قبولی برای انتخاب آن نیست.

 دسته بعد پیانوهای گرند هستند که در ایران به اشتباه به پیانوهای رویال مشهورند و طبقه بندی آنها بر اساس طول (عمق) این پیانوها میباشد. طول پیانو از ابتدای کلاویه تا آخر پیانو محاسبه میگردد.


 طبقه بندی پیانو ها  بر اساس طول (عمق) پیانو:

 1.  پیانوی گرند کوچک(Petite Grand):
  • این دسته از پیانوها، کوچکترین سایز پیانوهای گرند را تشکیل می دهند. عمق این دسته از پیانوها بین ۱۳۵ الی ۱۴۷ سانتی متر می باشد.
 2.  پیانوی بیبی گرند(Baby Grand):
  • این پیانو که دارای عمقی بین ۱۴۷ الی ۱۶۸ سانتی متر هستند. در نظر داشته باشید به سبب مکانیسم خاص پیانوهای گرند محل برخورد چکش به سیمها تا کلاویه حدود ۴۰ الی ۵۰ سانتی متر بوده و طول سیمها به طبع از طول پیانو منهای این مقدار میباشد. به همین علت در واقع پیانوهای Petite Grand و Baby Grand از نظر تکنیکی پیانوهای قابل قبولی در نظر پیانوسازهای معتبر نیستند و خیلی از آنها در تولیدات خود پیانوهای Petite Grand و Baby Grand ندارند. باید بدانید که یک پیانوی دیواری از یک شرکت معتبر بسیار بهتر از یک پیانوی Petite Grand یا Baby Grand از یک شرکت پیانو ساز غیر معتبر است. زیرا که طبق توضیح فوق، طول بلندترین سیمهای یک پیانوی Baby Grand حدود ۱۰۰ سانتی متر میباشد، در صورتی که در پیانوهای دیواری به علت قرار گرفتن مایل سیمها بر روی صفحه چدن، طول سیمها بیشتر از یک پیانوی Baby Grand میباشد. به عنوان مثال طول بزرگترین سیمهای یک پیانوی دیواری به ارتفاع ۱۱۵ سانت، حدود ۱۲۷ سانت میباشد.
 3.  پیانوی گرند مدیوم(Medium Grand):
  • این سایز پیانوهای گرند بزرگتر از دسته Baby هستند و عمق آنها بین ۱۶۸ تا ۱۷۵ سانتی متر می باشد.
 4. پیانوی گرند پارلور(Parlor Grand):
  • این دسته از پیانوها عمقی بین ۱۷۵ الی ۱۸۵ سانتی متر دارند و به پیانوهای گرند سالن پذیرایی معروفند.
 5. پیانوی گرند سمی کنسرت یا بال روم(Semiconcert or Ballroom Grand):
  • این پیانوهای گرند عمقی ما بین ۱۸۵ الی ۲۱۳ سانتی متر را شامل می شوند. سیمهای بلند، عمق قابل ملاحظه و صفحه صدای بزرگ این پیانوها دلیل داشتن حجم صدای بالای این سایز از پیانوهای گرند میباشد. لازم به ذکر است که اغلب از این سایز پیانوهای گرند برای اجراهای موسیقی در سالن های متوسط یا برای ضبط در استدیوهای موسیقی استفاده میشود. همچنین پیانیست های حرفه ای از این سایز پیانوهای گرند برای تمرین در منزل استفاده میکنند.
 6. پیانوی کنسرت(Concert Grands):
  • طول دسته ششم پیانوهای گرند بیشتر از ۲۱۵ سانت است که در مدل های Full Concert به ۲۸۰ سانتی متر هم میرسد. لازم به ذکر است که بعضی از تولید کنندگان مطرح پیانو، سازهایی با طول بیش از ۳ متر هم تولید میکنند. از این سایز پیانوها تنها در اجراهای بسیار جدی و سالن های بزرگ و مطرح استفاده میشود. همچنین بر اساس سلیقه بعضی تولید کنندگان، در بعضی از این پیانوها تعدادی کلاویه در قسمت باس اضافه گردیده که ممکن است تعداد کل کلاویه ها را تا ۹۶ عدد افزایش دهد (تعداد کلاویه های استاندارد یک پیانو ۸۸ عدد میباشد). همچنین در بعضی از آنها یک پدال چهارم نیز تعبیه گردیده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 9 =